Είναι γνωστό ότι το τελευταίο διάστημα, υπάρχει μεγάλη κινητικότητα και θόρυβος σχετικά με την διεκδίκηση περικοπών από εργαζόμενους στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Αφορμή αποτέλεσαν αποφάσεις πρωτοβάθμιων δικαστηρίων που έκριναν θετικά υποθέσεις εργαζομένων του Δημοσίου με σχέση εργασίας κυρίως ιδιωτικού δικαίου κλπ.
Η θετική έκβαση των αποφάσεων αυτών παρακίνησε πλήθος εργαζομένων με την ίδια ή άλλη σχέση εργασίας να τρέξουν να κάνουν αγωγές ζητώντας αναλογική εφαρμογή. Πέραν των παροτρύνσεων αυτών από συνδικαλιστικές οργανώσεις κλπ υπήρξαν και δικηγορικά γραφεία που μπήκαν στο χορό.
Η εταιρία μας μη παρασυρόμενη από τις φωνές και τον θόρυβο ανέθεσε σε επιτελείο συνεργατών δικηγόρων την μελέτη του θέματος.
Η μελέτη κατέληξε στην διαπίστωση ότι στέρεο νομολογιακό έδαφος για άσκηση αγωγής σήμερα δεν υπάρχει, αφού πρόκειται για πρωτοβάθμιες αποφάσεις που υπόκεινται σε ένδικα μέσα.
Η διαπίστωση αυτή συμπλέει με την γνώμη εγκρίτων καθηγητών νομικών, του προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, ψύχραιμων νομικών συμβούλων ανωτάτων συνδικαλιστικών οργανώσεων (ΑΔΕΔΥ) κλπ.
Κατόπιν αυτών, η εταιρία μας εξέδωσε την συνημμένη ανακοίνωση που είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα www.ARAG.gr και προετοιμάστηκε κατάλληλα ώστε να χορηγεί στους ασφαλισμένους της, ανά κατηγορία εργαζομένων κάθε τομέα εργασίας, την κατάλληλη αίτηση που διαμόρφωσαν οι συνεργάτες της δικηγόροι, ώστε εκείνοι να την υποβάλλουν, όπου απαιτείται, προς ενδυνάμωση των συμφερόντων τους.